Twenty teachers are finalists to be named Delaware’s 2019 State Teacher of the Year.

Selected from among the 9,000 public school teachers in the state, candidates were nominated by their districts or the Delaware Charter School Network because of their ability to inspire students with a love of learning, demonstration of professional traits and devotion to teaching.

Each now has assumed a role representing educators in their districts or the charter network. In October, one will take over the state title from 2018 Delaware Teacher of the Year Jinni Forcucci, an English language arts teacher at Sussex Technical School District’s Sussex Technical High School.

The 2019 District/Charter Teachers of the Year are:

— Appoquinimink School District: Sara Anderson, Cedar Lane Elementary, fifth grade inclusion.

— Brandywine School District: Bonnie Yurkanin, Claymont Elementary, library media.

— Caesar Rodney School District: Ashlee Upp, Allen Frear Elementary, third grade.

— Cape Henlopen School District: Robert Harrod, Cape Henlopen High, ninth grade biology.

— Capital School District: Joseph Fuller, Dover High, Intensive Learning Center math/science.

— Christina School District: Jennifer Montanez, Etta J. Wilson Elementary, fifth grade.

— Colonial School District: Mark McKenzie, William Penn High, 11th through 12th grade chemistry.

— Delmar School District: Michelle Howard, Delmar High, ninth through 12th grade physical science/chemistry.

— Indian River School District: Courtney White, North Georgetown Elementary, fifth grade.

— Lake Forest School District: Sara Bushey, Lake Forest North Elementary, third grade.

— Laurel School District: Carly Carrier, Laurel Middle, sixth grade science.

— Milford School District: Veronica Evans, Milford Senior High, 10th through 12th grade U.S. government and politics/social studies.

— New Castle County Vo-Tech School District: Lindsay Hoeschel, Howard High School of Technology, 11th grade English language arts.

— Polytech School District: David Watson, Polytech High, engineering/calculus/physics.

— Red Clay Consolidated School District: Lia Zucchino, Evan G. Shortlidge Academy, second grade.

— Seaford School District: Dana Bowe, West Seaford Elementary, K-2 special education.

— Smyrna School District: Virginia Hoye, Clayton Intermediate, fifth grade English language arts/social studies.

— Sussex Tech School District: Anthony Natoli, Sussex Technical High, ninth and 11th grade English language arts.

— Woodbridge School District: Heather Kerrick, Woodbridge Early Childhood Education Center, first grade reading/social studies.

— Charter Network: Thomas Becker, MOT Charter High, ninth through 12th grade math.