|
Hockessin Community News
  • DIAA Individual State Wrestling Championships: Preliminary bouts announced

    • email print
  • Over the weekend, the State Individual Wrestling preliminary bouts were released for this weekend’s State Championships. The preliminary round will be held Friday night at Cape Henlopen, with the Championships to follow on Saturday.
    Below are the local match ups:
     
    106
    Shemar Lyles (Sanford – 23-12) vs. Alex Haber (William Penn – 31-7)
    Spenser Hahn (POLY – 21-15) vs. Ramere Smith (Delcastle – 32-8)
    Nick Klink (CR – 9-12) vs. Erik Hollstein (Charter – 7-9)
    Jason Stevens (Sallies – 24-11) vs. Jake Banner (Newark – 22-10)
    Matt McCurnin (Archmere – 18-12) vs. Juwan Massey (Sussex Tech – 31-8)
     
    113
    Hunter LaMarche (Delcastle – 22-17) vs. Jack Brown (Sussex Central – 34-11)
    Justin Englemann (St. Mark’s – 23-13) vs. Joe Czajkowski (DMA – 22-12)
    Kody Stevens (Polytech – 33-5) vs. Logan Perry (A.I. du Pont – 20-10)
    Michael Hanley (Sallies – 4-17) vs. Nick Ackley (Concord – 16-6)
     
    120
    Drew Davia (St. Mark’s – 15-18) vs. Austin Walker (St. Georges – 26-13)
    Brendan Lamey (Sanford – 26-9) vs. Hunter Robles (Sussex Tech – 15-11)
    Wayne Lamarche (McKean – 19-9) vs. Jamie Loose (DMA – 28-6)
    Malhar Sakarwala (Charter – 16-18) vs. Jo’Quon Smith (Woodbridge – 33-7)
    Jesse Miller (Friends – 20-5) vs. Othniel Edmond (Smyrna – 24-10)
     
     
    126
    Pedro Medina (Delcastle – 20-20) vs. Tyler Carney (Smyrna – 33-5)
    Chase Rapine (Sanford – 20-15) vs. Marquise Woody (St. Georges – 20-8)
    Jeremy West (Sussex Central – 36-13) vs. Alex Farley (Salesianum – 17-11)
    Mike Vietri (St. Mark’s – 22-11) vs. Anthony James (Hodgson – 21-7)
    Jordan Olfus (Dover – 26-7) vs. Joshua Pincus (Friends – 11-10)
    Abraham Thomas (Charter – 26-12) vs. Toni West (Milford – 16-18)
     
     
    132
    Brett Humphreys (Sanford – 16-8) vs. Anthony Horton (William Penn – 20-10)
    Mike McCurnin (Archmere – 28-5) vs. Ty’Req Nelson (Woodbridge – 24-13)
    Cory Alaburda (A.I. duPont – 23-14) vs. Clint Ferrazzo (Caravel – 32-7)
    Andrew Goldner (Delcastle – 18-15) vs. Matt Wilson (Sussex Tech – 24-8)
    Kenny Testa (Charter – 22-6) vs. Elliott Young (Cape – 20-18)
     
    Page 2 of 3 - 138
    Lacey Evans (Delcastle – 14-13) vs. Alvontae Drummond (Milford – 28-0)
    Thomas Ottlowski (St. Mark’s – 16-19) vs. Dominic Susi (St. Georges – 24-10)
    Sam Rohde (Charter – 16-5) vs. Walter Perez (Sussex Central – 31-14)
    Oliver Fleischmann (Sanford – 26-9) vs. Lucas Monson (Woodbridge – 15-5)
     
     
    145
    Ben Froelich (Charter – 15-13) vs. Willie Davis (Woodbridge – 40-2)
    Chase Humphreys (Sanford – 17-18) vs. David Talley (St. Georges – 24-8)
    Cole Elliot (Sussex Central – 32-14) vs. Lou Fedele (Salesianum – 22-9)
    Daniel Downes (St. Mark’s – 28-6) vs. Nico Palomo (William Penn – 24-14)
    Nicholas Graham (Delcastle – 34-6) vs. John Russum (Dover – 20-5)
     
     
    152
    Jalen Griffin (IR – 24-10) vs. William Maguire (Friends – 25-7)
    Jack Munro (St. Mark’s – 13-19) vs. Ben Johnson (Concord – 17-10)
    Adam Collins (Archmere – 22-13) vs. Joseph Tharp (St. Georges – 22-9)
    Vinny Casey (Charter – 25-3) vs. JJ Currie (Cape – 20-18)
    Robert Donovan (Salesianum – 20-14) vs. Grant Daniels (Smyrna – 18-14)
     
    160
    Lemech Litungilu (Charter – 28-15) vs. Erik Lundberg (Sanford – 18-15)
    Eddie Waishes (Polytech – 15-5) vs. Dane Diksa (Salesianum – 6-11)
    Nic McGinley (St. Mark’s – 31-8) vs. Isaac Fields (Concord – 19-11)
    Brandon Wolfe (Delcastle – 34-8) vs. Aaron Mattioni (Cape – 30-12)
     
    170
    Anthony Alessia (St. Mark’s – 7-12) vs. James Shreve (William Penn – 31-6)
    Bowman Benge (Friends – 21-9) vs. James Jenkins (Sussex Central – 18-17)
    Domenick Gregory (Salesianum – 11-15) vs. Keith Wilson (Newark – 30-10)
     
     
     
     
    182
    Luke Magness (Friends – 26-5) vs. Cam Smith (Newark – 23-10)
    Daulton Gregory (Salesianum – 22-7) vs. Ronnie Wuest (Smyrna – 22-12)
    Jack Guan (Tower Hill – 13-10) vs. Andre Flowers (Cape – 23-9)
     
    195
    Bubba Mancini (Salesianum – 27-8) vs. Craig Logan (CR – 18-19)
    Mark William (Sussex Central – 34-15) vs. Tyquan Ward (Delcastle – 10-16)
    Nate Reynold (Sanford – 10-21) vs. Prince Smith (Glasgow – 21-7)
    Page 3 of 3 - Nick Alessandrini (St. Mark’s – 19-14) vs. Vincent Barbuto (Concord – 12-13)
    Joseph Osinubi (Charter – 8-10) vs. Tyler Cox (Smyrna – 27-12)
     
    220
    Jim Guan (Tower Hill – 15-7) vs. Kyle Graden (St. Georges – 25-15)
    Tommy Wilmoth (Salesianum – 10-3) vs. Ja’Quan Dollard (Howard – 21-6)
    Cristian Saravia (Delcastle – 29-15) vs. Jordon Dailey (Smyrna – 14-8)
    Kenan Megahed (St. Mark’s – 6-21) vs. David Hestera (Polytech – 23-3)
    James Garfield (A.I. duPont – 28-7) vs. Blake Gibbs (CR – 16-17)
     
    285
    Riley Montgomery (Salesianum – 12-12) vs. Nick Carroll (Cape – 20-15)
    Sam Mattern (Archmere – 17-5) vs. Brandon Dooley (St. Georges – 12-5)
    Kenneth Henderson (Dickinson – 20-4) vs. Jeff Delva (Milford – 28-11)
    Zach Wallace (St. Mark’s – 20-15) vs. Darron Durrell (Seaford – 22-11)
     
      • calendar